انواع آلاچیق

ساختن آلاچیق

آلاچیق ها از دیر باز در صنعت معماری وجود داشته و این روز ها کمی تجدید حیات مدرن را تجربه کرده است

یک پناهگاه شیک در فضای باز و بدون دیوار روشی برای گرفتن سایه در فصول گرمترو آفتابی است.بسته به سلیقه و سبک زندگی شما بسیاری از ایده های بسیار برای آلاچیق وجود دارد‌. انواع میز و مبلمان انواع چراغ ها  حتی میله های مرطوب را می‌توان به آلاچیق پیاده کرد.در حالی که بسیاری از افراد همچنین برای تشویق شکوفایی گیاهانوو گیاهان جانوری،اضافه کردن شبکه های مشبک  و جعبه های گیاهان را اضافه می‌کنند.

از آنجا که طرح های آلاچیق متناسب با هر فضایی وجود دارد.نیازی به نگرانی نیست.آلاچیق می‌تواند مانند جزیره‌ای در حیاط شما باشد.

آلاچیق پرده‌دار بالی(پرگولا)

در این نوع آلاچیق سقف از اسلاید های مایل روی سقف تشکیل شده که سایه‌ خنک و آرامش‌بخشی را برای عد از ظهر های گرم تابستان اسجاد می‌کند.

آلاچیق های سنّتی

نمای روستایی این مدل آلاچیق ها یک مکانی آرام و دلنشین برای میهمان و دوستان مهیا می‌سازد تا در یک روز تابستانی گرم خنکی دلنشین را به ارمغان آورد.

در این مدل آلاچیق ها معمولاً همه چیز بر پایه سبک سنّتی چیده می‌شود.مثلاً از یک فانوس در مرکز آلاچیق و مبلمان حصیری با رنگ خای طبیعی طراوت دو چندانی به فضا می‌دهید.شما می‌توانید از وسایل قدیمی برای تزئین استفاده کنید.

آلاچیق مکعبی

در این نوع آلاچیق از ترکیب سنگ و چوب استفاده کنید.دیواره های دو طرف را با سنگ سنّتی کوتاه که با باکس های گل می‌توان تزئین کرد.و دو طرف دیوار ها را از چوب استفاده کرد که سقف این مدل آلاچیق معمولاً از نوع پرده دار بالی است که به صورت مورب کار می‌شود،ساخته می‌شود.یک مبلمان حصیری خاکستری تیره جلوه‌ای ویژه به فضای ما می‌دهد.

آلاچیق پارچه‌ای(ثابت)

در این نوع آلاچیق از یک چهارچوب لوله‌ای سبک استفاده می‌شود که باید لوله ها را با رنگ اپوکسی پوشش دهیم تا در مقابل آب باران مقاوم باشد وپارچه این مدل آلاچیق ها باید از جنس ضد آب باشد .  معمولاً به خاطر وزن سبکی که دارند،به راحتی جا‌به‌جا می‌شوند.پس نمی‌توان از مبلمان های سنگین در مدل آلاچیق ها استفاده کرد.معمولاً با صندلی و میز های کوچک تزئین می‌شوند.

آلاچیق پارچه‌ای کشویی

در این مدل آلاچیق پایه ها ثابت هستند ولی پارچه ها با سیم هایی که در سقف تعبه ر شده و با اتّصال آن به پارچه می‌توان در صورت تابش نور خورشید از بالای سر آنها را حرکت داد و در صورت عدم تابش آنها رابه عقب راند تا بتوانیم از وجود آسمان در بالای سر خود لذّت ببریم.

آلاچیق شیشه‌ای یا پاسیو

این مدل آلاچیق که به پاسیو نیز معروف است،فضایی مناسب برای پرورش گیاهان می‌باشد که معمولاً از شیشه های دوجداره استفاده می‌شود که در مقابل سرما و گرما عایق باشند و با یک دست مبلمان سنگی که می‌توان از کوسن های خاکستری تیره جلوه‌ای ویژه به آن بخشیددر میان گلها و گیاهان فضایی بسیار فرح بخشی برای ساعاتی ایجاد می‌کند و بزرگترین مزیت این نوع آلاچیق ها در این است که در فصل سرما نیز ما در حیاط منزل خود هوای بهاری داریم.

در ضمن دیوار های شیشه‌ای بازشو استفاده می‌کنند که بتوانیم در فصل سرما آنها را ببندیم و مانع ورود سرما به داخل پاسیو شویم.

آلاچیق حصیری

این نوع آلاچیق همانطور که از اسمش پیداست از حصیر(چوب گیاهان)ساخته می‌شود.در قدیم در کشتزار ها مکانی برای استراحت کشاورزان بوده که یک سبک ساده داشته ولی امروزه با تجدد و مدرن گرایی مواجه شده که بسیار زیبا و شیک از نظر طراحی شده ولی احساس خوب باغ را به ما منتقل می‌کند امروزه مبلمان های حصیری یکی از پرطرفدارترین مبلمان هایی است که در فضای باز استفاده می‌گردد.

آلاچیق فلزی

همانطور که از نام پیداست این نوع آلاچیق از فلز ساخته میشود . فلز به عنوان یک ماده مقاوم و منعطف در صنعت ساختمان پرکاربردترین متریال می باشد . البته در این مدل آلاچیق از سقف های سفالی استفاده میگردد . گرمای تابستان به پایین منتقل نشود .  و از تارم هایی که در اطراف آلاچیق که آن هم میتوان از جنس بتن و چوب یا فلز باشد .

آلاچیق سایه بانی

این نوع آلاچیق ها معمولا جلوی درب ورودی ساختمان ساخته می شود و چسبیده به ساختمان است که هم سایه بانی برای جلو درب ورودی است هم می‌تواند کارایی  یک آلاچیق را داشته باشد. می‌توان با گیاهان که در دو طرف آن کاشته می شود(مانند:یاس،انگور،یا رز و…) و هدایت آنها بر روی سقف سازه , سایه‌بانی دلنشین را محیا کرد

البته اینها همه  متناسب با محیط زیست شما می‌تواند تغییر کند و شما باید از متر بال های استفاده کنید که با محیط زیست محلی شما سازگار باشد به عنوان مثال شما نمی‌توانید یک آلاچیق که برای مناطق گرمسیری کم بارشی طراحی شده را در یک منطقه معتدل پربارش یا یک منطقه کوهستانی سردسیر استفاده کنید شما می توانید بسیار ایده بگیرید از اطراف خود مثلاً یک درخت خاصّ در میان فضای باغ شما که برای شما اهمیت ویژه‌ای دارد،می‌توان به احداث یک آلاچیق متناسب با آن فضا همیشه اوقات لذت بخشی را برای خود فراهم کنید یا مثلاً با یک آلاچیق و کنار استخر که با دیواره های باز منظره وسیعی را ایجاد می کند یا با طراحی روی پانل های سیمانی  زمینه مناسبی را ایجاد کنید این مدل پانل ها الگوی مناسبی برای حفظ حریم خصوصی و تاثیر جالب نور و سایه را ایجاد می‌کند.

می توانید با یک سقف توقوس دار که از فلز ساخته شده و یک سقف پوشیده شده از کاهگل و مبلمان حصیری و گلهای گرمسیری مانند نخل گلدانی،پرنده بهشت،ارکیده،به احساس جزیره خود بیفزایید.

با ایجاد یک منقل و تخت های سنتی که محل استقرار تخت و منقل و یک فضای تزیین شده با گل های گرمسیری می‌تواند فضایی بسیار دل انگیز برای شما،اقوام و دوستان‌تان،همکارانتان و… فراهم سازد.

با یک آتش دان در وسط آلاچیق و یک میز سرو چای و قهوه با یک سماور زغالی و صندلی های چوبی کنار آتش می توان شب پاییزی را به شبی رویایی برای لذت بردن از چاله آتش و دور همی مبدل کرد.

اگر دوست دارید شب را بیرون از خانه سپری کنید یک آلاچیق با سقف کاهگلی و یک کف کاذب که با ارتفاع نیم متری از زمین ایجاد می‌شود و پرده های توری که دورتادور آلاچیق را در برابر حشرات محافظت می کند می تواند شب های رمانتیکی را برای شما رقم بزند.

همانطور که قبلاً هم گفته شد یک فضا باید متناسب با کار برد و نیازهای خاصی شما طراحی و ساخته می شوند و اینها همه ایده هایی است که به شما در انتخاب نوع آلاچیق کمک میکند تا بتوانید تصمیم درستی  بگیرید. مهندسین و مشاوران ما در کنار شما هستند تا یک فضای ایمن،زیبا،دلنشین و پر از هیجان برای شما ایجاد کنند.

پیام خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره ساخت و اجرای سازه ال اس اف حضوری و تلفن 09192248436
X